Papago JOAD at 2018 AZ State Indoor (1/27-1/28)

Congratulations to all of our club archers that competed in the 2018 Arizona State JOAD Championships this past weekend at the Ben Avery Shooting Facility. The event was hosted by Corner Archery and USA Archery AZ.

There were a total of 16 Papago members that competed. Of those, 9 made it to the podium and 3 were declared the new State Champion for 2018!! Awesome job to all of you that shot!

Recurve Junior Male 
Chris Mussman – 4th Place

Recurve Junior Female
Raley Morgan – 2nd Place

Recurve Cadet Male
Arnaav Walia – 3rd Place

Recurve Cadet Female
Katie Stains – 1st Place (STATE CHAMPION)
Zoey Wapniarski – 2nd Place
Morgan Kehlenbach – 3rd Place
Anika Walia – 10th Place

Compound Cadet Male
Isaac Ramirez – 20th Place

Recurve Cub Male
Waylon Hjerpe – 1st Place (STATE CHAMPION)
Max Brazsky – 3rd Place
Nolan Perez – 4th Place

Barebow Cub Female
Mia Wright – 2nd Place

Recurve Bowman Male
Aaron Tsai – 3rd Place

Recurve Bowman Female
Rachel Parker – 1st Place (STATE CHAMPION)
Aliyapadi Hariadi – 5th Place
Ella Conley – 9th Place

Click here to view a complete list of the results.

2018 AZ State Indoor Championships

The competitive archers of the Papago Archery Club could be found at the Ben Avery Shooting Facility in Phoenix this past weekend.  22 of our club members shot 4 indoor rounds over 2 days for a total of 120 arrows.

There was a tremendous amount of success to be had by the archers as well as many podium finishes, new State Champions and several state records set. Congratulations to all of you for taking on the challenge and making us proud!


Recurve Women –
Kelsey Lard  (STATE CHAMPION)
                                         – Morgan Raley (3rd PLACE)
Barebow Women – Bianca Roman (2nd PLACE)
Barebow Men –
Scott Sefranka  (STATE CHAMPION)
                                  – Paul Wright  (2nd PLACE)
Longbow Men –
Ron Shinn  (STATE CHAMPION)
Recurve Men
– Ron Gosnell  (2nd PLACE)
                                   –  Derek Harju (5th PLACE)
Barebow Master 60 Women  – Brenda Smith  (STATE CHAMPION)
Recurve Master 50 Women – Sarah Vedeler  (STATE CHAMPION)
Recurve Master 50 Men – Michael Betts (3rd PLACE)
Recurve Junior Men – Chris Mussmand (3rd PLACE)
Recurve Junior Women – Madison Schaecher (3rd PLACE)
Recurve Cadet Women – Katie Stains (2nd PLACE)
                                                        –  Zoey Wapniarski (4th PLACE)
                                                        –  Morgan Kehlenbach (6th PLACE)
Recurve Cadet Men – Jerod Focht (3rd PLACE)
Barebow Cub Women  – Mia Wright  (STATE CHAMPION)
Recurve Cub Men – Waylon Hjerpe  (STATE CHAMPION)
                                            –  Max Brazsky (2nd PLACE)
Recurve Bowman Women – Rachel Parker  (STATE CHAMPION)
Recurve Bowman Men – Aaron Tsai (4th PLACE)

NEW STATE RECORDS SET
Scott Sefranka – 2 records (18m 600 & 600×2)
Ron Shinn – 2 records (18m 600 & 600×2)
Kelsey Lard – 2 records (18m 600 & 600×2)
Brenda Smith – 2 records (18m 600 & 600×2)
Sarah Vedeler – 2 records (18m 600 & 600×2)
Mia Wright – 1 record (18m 600)